Rozhovor s majitelem klubu

V červnu jsme vám přinesli zprávu o změnách v jindřichohradeckém hokeji, ukončení činnosti KLH Vajgar a vzniku HC Vajgar jako jeho nástupce. Tentokrát přinášíme první ucelený rozhovor s Jiřím Zikmundem předsedou spolku HC Vajgar Jindřichův Hradec z.s.

V jindřichohradeckém hokeji je, alespoň podle části fanoušků, poněkud nepřehledná situace. Pane Zikmunde, můžete současný stav hokeje v Jindřichově Hradci trochu osvětlit?

Chtěli jsme především stabilizovat stav v současném jindřichohradeckém hokeji, který v minulých letech, alespoň podle našeho názoru, prošel turbulentním obdobím. Vznikly zde nové subjekty, například péče o ty nejmenší se začala tříštit a vytvořily se tu dva tábory, které spolu víceméně nekomunikovaly. Ani dospělý hokej na tom nebyl zrovna nejlépe, což dobře dokládají výsledky posledních let.  Proto jsme založili klub HC Vajgar a s KLH Vajgar se dohodli na převzetí všech sportovních aktivit pod značku HC Vajgar, stručně řečeno. Víc bych se ale k situaci v KLH Vajgar nechtěl vyjadřovat. My se teď musíme soustředit především sami na sebe.

Co znamená „stabilizovat situaci“?

Rozhodli jsme se jít podobnou cestou, jakou šel hokej v Jindřichově Hradci kdysi. To znamená od výchovy mládeže přes postupné budování týmů z místních odchovanců. To bude stát velké úsilí. Stejně jako vytvoření nové fungující struktury klubu. Samozřejmě budeme chtít klub stabilizovat i finančně. Chceme HC Vajgar rozvíjet i po technicko-sportovní stránce, chceme jít cestou nových tréninkových metod. Víc ale teď prozradit nemohu.

Znamená to tedy, že jste od KLH Vajgar převzali i hráčskou základnu?

Ano, převzali. Přihlásili jsme soutěže v kategoriích mini hokej, mladší žáci a mladší dorost.  V ostatních kategoriích kvůli dosavadnímu neuspokojivému stavu situaci budeme řešit. Dále bychom chtěli organizovat nábory a školu bruslení ve spolupráci se spolkem Děti do bruslí, který zastupuje Zdeněk Ondřej. Spolek si během necelých dvou let existence vytvořil silné renomé, má k dispozici řadu výborných trenérů a učitelů bruslení. Trenéři by se měli věnovat metodám potřebným k rozvoji bruslařských a hokejových dovedností u všech věkových kategorií.

A jak to bude s dospělým hokejem?

Od letošní sezóny 2017/2018 bude hrát HC Vajgar v seniorské kategorii Krajskou ligu mužů. Budeme postupně vytvářet nový tým. Základnou týmu budou tvořit převážně odchovanci KLH Vajgar, kteří z různých důvodů v minulosti hráli za HC Slavoj Žirovnice.

Dobře, ale proč krajská liga? Klub hrál v minulých letech druhou ligu?

To je to, o čem jsem mluvil před chvílí. Chceme situaci v klubu stabilizovat. To v seniorském hokeji znamená skládat tým z odchovanců, nikoli z hráčů z různých koutů republiky, kteří nemají ke klubu vztah, a ani mít nemohou. Chceme jít postupnou cestou a časem vrátit hradecký hokej mezi silné a konkurenceschopné kluby. Jsem přesvědčen, že to by se nám nemohlo podařit, kdybychom i nadále hráli druhou ligu a tým skládali za pochodu. Tak si stabilizaci nepředstavuji.

Kde vidíte HC Vajgar za tři až pět let?

Rádi bychom do sportovní výchovy dětí přinesli kvalitu a umožnili jim trénovat pod dohledem odborníků, chtěli bychom dětem umožnit trénovat za pomoci nejnovějších tréninkových metod a pomůcek. V dospělém hokeji chceme postupnými kroky budovat nový tým, co bude potom, to je zatím ve hvězdách, ale rádi bychom samozřejmě hradecký hokej viděli brzy výše, než v krajské lize.

Ondřej Pumpr, hradeczije.cz